مقایسه و معرفی بهترین نوع تیرآهن در ایران

تیرآهن چیست؟

تیرآهن پرکابرد ترین پروفیل فولادی با سطح مقطعی به شکلI  و H است که در صنایع مختلف به خصوص ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. تیرآهن ها از دو بخش بال و جان تشکیل می شوند. به بخش اصلی و میانی تیرآهن جان گفته می شود و لبه ها و کناره ‌های تیرآهن بال نام دارد.

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن را می توان از جنبه های مختلف دسته بندی کرد. مانند انواع تیراهن بر اساس آلیاژی که در آن ها به کار رفته است. از آلیاژهای مختلفی برای ساخت تیرآهن استفاده می شود.

تیرآهن IPE: این نوع تیرآهن از نظر ظاهری شبیه به حرف I بوده و به آن تیرآهن معمولی نیز گفته می شود. تیرآهن IPE   بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می‌ شود.

۲- تیرآهن INP: این نوع تیرآهن نیز مانند تیرآهن  IPE، شبیه به حرف انگلیسی I  است، اما  INP  طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می ‌شود و همچنین ضخامت بال تیرآهن INP با فاصله گرفتن از جان، کاهش می یابد.

۳- تیرآهن IPB یا تیرآهن هاش: شکل ظاهری این تیرآهن به شکل حرف H است، به همین دلیل به آن تیرآهن هاش گفته می شود. در تیرآهن هاش، بال و جان برابر هستند. ابعاد این تیرآهن نسبت به دو تیرآهن قبلی بیشتر است.

۴- تیرآهن لانه زنبوری: تیرآهن لانه زنبوری به دلیل شکل ظاهری خود که دارای حفره هایی در طول جان تیرآهن است، به این نام خوانده می شود.

 

بهترین نوع تیرآهن کدام است؟

انتخاب بهترین نوع تیرآهن به عوامل مختلفی مانند مشخصات تیرآهن، استاندارد ساخت تیرآهن، کارخانه سازنده و … بستگی دارد و همچنین با توجه به محل استفاده و نوع سازه متفاوت است. در ادامه به بررسی بهترین تیرآهن بر اساس شکل ظاهری، استاندارد تولید و کارخانه تولید کننده می پردازیم.

 

بهترین تیرآهن از نظر شکل ظاهری

شکل ظاهری تیرآهن ها به دو شکل I و H هستند. تیرآهن نوع H به دلیل مزایایی چون مقاومت بالا در برابر زلزله، سرعت نصب بالا، ضریب خطای کم و همچنین نیاز به مصرف آهن کمتر در ساختمان، بهترین تیرآهن برای ساخت اسکلت اصلی ساختمان است. همچنین از تیرآهن H در صنعت سد سازی، کشتی سازی، پالایشگاه و پل سازی استفاده می شود.

در تیرآهن های I چون جان تیرآهن باریک تر از نوع H است، بنابراین نیروی کمتری را تحمل می کنند و مقاومت پایین تری دارند، اما در برخی سازه‌ ها مانند سازه‌های لرزه‌ ای که وزن و نیروی وارده بر دیوار مهم است و نیاز داریم که سازه سبک باشد، تیرآهن I به دلیل وزن کمتری که دارد، مناسب ‌تر است.

 

تیرآهن IPE  یا معمولی: از آنجا که ساختمان های ساخته شده در کشور بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می شوند (همان استانداردهای ساخت تیرآهن IPE )، می توان گفت تیرآهن های IPE پرکاربردترین و بهترین تیرآهن برای ساختمان سازی در ایران هستند. همچنین این نوع تیرآهن، بهترین تیرآهن در شکل ‌گیری خرپا و پل لانه ‌زنبوری در سقف ساختمان می باشد.

تیرآهنINP : این مدل تیرآهن به دلیل تحمل بار بالایی که دارد، بهترین تیرآهن در ساختمان های مرتفع به خصوص برای ساخت سقف خواهد بود. به طور مثال از این نوع تیرآهن به طور گسترده در ساخت اسکلت ‌بندی برج ها، ساختمان ‌های بلند و مرتفع، پل و سدهای بزرگ استفاده می شود. همچنین این تیرآهن برای اتصال قطعات مختلف به یکدیگر بسیار مناسب است.

تیرآهن IPB یا تیرآهن هاش: تیرآهن هاش بهترین نوع تیرآهن برای کنترل نیروهای برشی و لنگر خمشی محسوب می شود. همچنین بهترین تیرآهن برای ساخت انواع ستون است. از تیرآهن هاش در سوله ها، مجتمع های بزرگ تجاری و … نیز استفاده می شود.

تیرآهن لانه زنبوری: این نوع تیرآهن به دلیل وجود حفره در آن وزن سبک تری نسبت به سایر تیرآهن ها دارد و به همین دلیل می تواند بهترین نوع تیرآهن از نظر صرفه اقتصادی باشد. علاوه بر این استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری به دلیل فضای مناسبی که برای عبور لوله ها، کابل ها و … ایجاد می کنند برای نظم دهی تاسیسات بهترین گزینه هستند، اما به دلیل مقاومت برشی کمی که دارند باید در استفاده از آن ها به ویژه برای پل و ستون، به ملاحظات امنتی توجه ویژه ای کرد.

مدیریت سایت