انواع نبشی و کاربرد آن در ساختمان سازی

نبشی چیست؟

نبشی یکی از محصولات فولادی است که در سازه‌های فلزی مختلف همچون اسکلت فلزی ساختمان و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول برای اتصال قسمت‌های مختلف سازه فلزی به ستون‌ها در ساختمان و پل کارایی دارد. هدف از این کار، افزایش مقاومت سازه با انتقال نیروهای خارجی به زمین است.

انواع نبشی دارای ساختاری با دو ضلع هستند که در اصطلاح «بال» نامیده می‌شوند.  این محصول به شکل V با بال‌های مساوی و L با بال‌های نامساوی تولید می‌شود و زاویه بین دو بال معمولا 90 درجه است. نکته بعد در مورد طول شاخه‌های نبشی است که می‌تواند در اندازه‌های 6 و 12 متری تولید شود.

کاربرد انواع نبشی

انواع نبشی برای افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای خارجی همچون زلزله و باد کاربرد دارند. برای رسیدن به این هدف، از نبشی‌کشی ساختمان یا وال پست استفاده می‌شود. وال پست در سازه‌های فلزی از نبشی، کلاف و قوطی ایجاد می‌گردد؛ اما به دلیل استفاده بیشتر نبشی در ساخت آن، ممکن است نبشی‌کشی و وال پست مفهوم یکسانی داشته باشند. البته کاربردهای دیگری برای انواع نبشی وجود دارد که عبارتند از:

  • ساخت انواع چهارچوب، پایه‌های ستونی برای تولید فنس، ساخت پلکان، تولید دکل و خرپا
  • ساخت انواع سقف‌های سبک و شیروانی به دلیل وزن پایین نبشی‌ها
  • استفاده در سازه‌های فولادی با هدف ایجاد پشت‌بند و مهار نیروهای وارد شده به ستون در زمان زلزله

انواع نبشی مورد استفاده در ساختمان

نبشی‌ها از نظر روش ساخت، شکل ظاهری و جنس به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. 5 تولیدکننده برتر نبشی کارخانه‌های فولاد ناب تبریز، ذوب آهن اصفهان، فولاد سازان سپاهان، فولاد شکفته مشهد و فولاد کوهپایه هستند که انواع نبشی را تولید می‌کنند. اما ویژگی هر یک از دسته‌های مختلف نبشی چیست؟

انواع نبشی بر اساس روش ساخت

نبشی‌ها به دو صورت پرسی و فابریک تولید می‌شوند. نبشی پرسی از ورق فولادی و از طریق دستگاه‌های رول‌فرمینگ ایجاد می‌گردد. این شیوه که نورد سرد نیز نامیده می‌شود، سرعت بالایی دارد و امکان تولید مقدار زیادی از این محصول را فراهم می‌کند.

در مقابل نبشی‌های فابریک از شمش فولادی و به روش نورد گرم تولید می‌شوند. برای ساخت نبشی فابریک، شمش فولادی را وارد کوره می‌کنند و با تغییر در ابعاد سطح مقطع آن، محصول نهایی به دست می‌آید.

انواع نبشی بر اساس شکل ظاهری

یکی دیگر از فاکتورهایی که در زمان خرید نبشی اهمیت دارد، شکل ظاهری آن است. انواع نبشی از نظر شکل ظاهری در دو دسته بال مساوی و بال نامساوی قرار می‌گیرند.

نبشی‌های بال مساوی که به عنوان نبشی V هم شناخته می‌شوند، دارای 2 ضلع مساوی با زاویه 90 درجه هستند. برای مثال، نبشی‌های اسپیرال نمونه‌ای از نبشی‌های بال مساوی هستند که به روش فابریک یا پرسی تولید می‌شوند. اندازه بال نبشی اسپیرال 20*20*2 یا 50*50*5 است. این محصول پرکاربرد طول عمر و انعطاف‌پذیری بالایی دارد.

دسته بعد، نبشی‌های بال نامساوی هستند که از دو ضلع با اندازه‌های متفاوت و زاویه عمود بر هم ساخته شده‌اند. این دسته را با عنوان نبشی‌های L هم می‌شناسند و برای تولید آن‌ها از استانداردهای بین‌المللی مختلفی استفاده می‌شود.

انواع نبشی از نظر جنس

نبشی با مواد اولیه مختلفی ساخته می‌شود و براین اساس به دسته‌های فولادی، گالوانیزه، آلومینیومی و … تقسیم می‌گردد. در ساخت نبشی گالوانیزه یک لایه فلز روی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا خاصیت ضدزنگ این محصول افزایش یابد.

نبشی آلومینیومی نیز به واسطه وزن کم، برشکاری و جوشکاری آسان، مقاومت بالا به خصوص در برابر زنگ‌زدگی و … در پروژه‌های ساختمانی مختلفی کاربرد دارد. در مجموع برای ساخت نبشی‌های غیرفولادی از موادی استفاده می‌شود که در عین وزن کمتر، مقاومت بیشتری داشته باشند.

نبشی کرنربید

یکی دیگر از انواع نبشی که کاربرد زیاد در ساختمان‌سازی دارد، نبشی کرنربید است. این محصولات در جنس‌های مختلف از جمله گالوانیزه و پلیمری ساخته می‌شوند و از نظر ظاهری، شبیه به حرف C یا U هستند. این نوع نبشی در ساخت سقف به خصوص سقف کاذب، دیوار و کف سازه کارایی دارد.

میزان تحمل بار نبشی در ساختمان

نبشی‌ها متناسب با سایز خود، میزان تحمل بار متفاوتی دارند. برای اطلاع از سایز نبشی، کافی است به نحوه نام‌گذاری آن دقت کنید. به‌عنوان مثال نبشی L30*30*3 دارای دو بال 30 میلی‌متری و ضخامت 3 میلی‌متری است. برای محاسبه میزان تحمل بار انواع نبشی می‌توانید از این فرمول ساده استفاده کنید:

وزن نبشی × ضخامت دو بال × طول دو بال نبشی

همچنین برای ساده‌تر شدن روند کار، جدول تحمل بار نبشی طراحی شده که در آن میزان تحمل بار انواع نبشی متناسب با وزن و ابعاد آن قرار گرفته است. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید نبشی، این جدول را بررسی کنید.

نحوه نبشی‌کشی ساختمان

نبشی‌کشی در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی با استفاده از نبشی، قوطی یا ناودانی انجام می‌شود. این فرایند از نظر شکل ظاهری به دو صورت قائم و افقی قابل اجراست. در نبشی‌کشی یا وال پست قائم قسمت بالایی تیرآهن طبقه پایین به قسمت زیرین تیرآهن طبقه بالا جوش می‌خورد. این روش معمولا برای دهانه‌های بزرگ کارایی دارد.

در مقابل نبشی‌کشی افقی بیشتر برای محکم‌تر شدن اتصال دیوارها به اسکلت فلزی استفاده می‌شود. به طور کلی اجرای وال پست افقی مقاومت سازه را افزایش می‌دهد. نکته مهم در رابطه با اجرای وال پست، استفاده از انواع نبشی ضدزنگ است تا در طول زمان دچار تغییر ساختار و ویژگی‌های فیزیکی نشود.

در مجموع به دلیل ویژگی‌هایی که این محصول فولادی دارد، استفاده از انواع نبشی در ساختمان‌سازی و اجرای پروژه‌های عمرانی مختلف رواج بالایی دارد. نبشی به دو شیوه پرسی و فابریک و در سایزهای گوناگون تولید می‌شود که هر یک، مقدار تحمل بار مشخصی دارند. برای خرید این محصول، باید سایز و نوع نبشی را متناسب با کاربری مد نظر انتخاب کنید و در نهایت سفارش خود را ثبت کنید. برای سفارش این محصول می‌توانید به سایت آلیاژ گستران مراجعه کنید.

نبشی چیست؟

مقاطع فولادی L شکلی هستند که از دو بال مساوی یا نامساوی ساخته شده است.

انواع نبشی مورد استفاده در ساختمان سازی چیست؟

از انواع نبشی پرسی، فابریک، بال مساوی، بال نامساوی، گالوانیزه و… در ساخت ساختمان استفاده می شود.

مدیریت سایت